ianuarie 5, 2022

Cât Timp Sunt Jocurile De Volei? – astasportlife

două tipuri principale de volei sunt jucate până la nivelul olimpic. Există volei tradiționale și volei pe plajă.

voleiul tradițional se joacă pe un teren dreptunghiular de 18 x 9 metri, separat în jumătăți de o plasă, care este întinsă peste centrul terenului. Jocul se joacă între două echipe opuse de câte șase jucători fiecare. Voleiul este fabricat din piele sau piele sintetică.

volei pe plajă se joacă pe un teren de nisip nivelat de 16 x 8 metri, separat și în jumătăți de o plasă întinsă peste centrul terenului. Jocul se joacă între două echipe opuse de câte doi jucători fiecare. Voleiul este fabricat din piele sau piele sintetică, ca și în cazul voleiului tradițional.

jocurile de volei nu sunt jocuri de ceas, deci nu este ușor să știi cât va dura fiecare joc. Depinde de nivelul de calificare al fiecărei echipe, de cât de potrivite sunt echipele și de câte seturi joacă.

jocurile de volei nu sunt jocuri bazate pe timp; ele sunt măsurate în seturi. Un anumit scor trebuie să fie atins înainte de un set este completă; scorul diferă în funcție de tipul de volei și nivelul de calificare. Cu toate acestea, în medie, Jocurile Olimpice, universitare și liceale tradiționale de volei durează în total 90-100 de minute, iar jocurile tradiționale de volei pentru tineri durează în medie 30-60 de minute. Jocurile Olimpice, universitare și liceale de volei pe plajă durează în medie 30-60 de minute de la încălzire până la finalizare.

nivelul de calificare seturi timp mediu
Olimpic 3-5 în tradiționale 2-3 în plaja 90-100 minute pentru tradiționale 30-60 minute pentru plaja
Colegiul 3-5 în tradiționale 2-3 în plaja 90-100 minute pentru tradiționale 30-60 minute pentru plaja
Liceul 3-5 în tradițional 2-3 în plajă 90-100 minute pentru tradițional 30-60 minute pentru plajă
Tineret 2-3 în tradiționale 45-60 minute pentru tradiționale

chiar dacă jocurile de volei sunt măsurate mai adecvat în seturi, există câteva linii directoare de timp mediu.

Prezentare generală a jocului de volei

• Meciuri: un meci descrie jocul complet. În volei tradițional, un meci este format din 3-5 seturi. Pentru a câștiga întregul meci, o echipă trebuie să câștige trei seturi.

în volei pe plajă, un meci este format din 2-3 seturi. Pentru a câștiga întregul meci, o echipă trebuie să câștige două seturi.

• seturi: În volei tradițional, un set este timpul necesar pentru ca una dintre Echipe să înscrie 25 de puncte cu un avans de 2 puncte.

în volei pe plajă, un set este timpul necesar pentru ca una dintre Echipe să înscrie 21 de puncte cu un avans de 2 puncte.

• intervale: intervalele sunt scurte pauze între seturi. În voleiul tradițional, intervalele sunt de 3 minute, deși oficialii jocului pot prelungi intervalul dintre al doilea și al treilea set la 10 minute.

în volei pe plajă, toate intervalele sunt lungi de 1 minut.

• pauză: În voleiul tradițional, intervalul extins dintre seturile doi și trei poate fi uneori numit pauză. Nu există un interval prelungit sau pauză în volei pe plajă.
  • timeout-uri: atât în volei tradițional, cât și în volei pe plajă, fiecare echipă poate apela maximum două timeout-uri în timpul fiecărui set. Timeout-urile durează 30 de secunde și nu includ substituții.
  • Ore suplimentare: nu există Ore suplimentare oficiale în volei, deoarece măsurați Jocurile după seturi, nu după ore. Cu toate acestea, atunci când un scor de set este de 25-24 sau 21-20 (sau 15-14 în timpul setului de tiebreaker), timpul suplimentar necesar pentru ca una dintre Echipe să ajungă la un avantaj de 2 puncte poate fi considerat prelungiri.

cât durează Jocurile Olimpice de volei

voleiul tradițional a fost introdus pentru prima dată la Jocurile Olimpice în 1964, iar voleiul pe plajă a fost introdus pentru prima dată în 1996.

voleiul tradițional Olimpic are un timp mediu de meci de 90-100 de minute.

timp de încălzire 6-10 minute
Numărul de seturi 3-5
durata medie setată 25-30 minute
intervale 3 minute între fiecare set *unele jocuri extind intervalul dintre al doilea și al treilea set la 10 minute
timeout-uri 2 x timeout-uri de 30 de secunde pe echipă pe set
substituții 6 pe echipă pe set substituțiile sunt de obicei fluide și nu ocupă mult timp.
voleiul Olimpic pe plajă are un timp mediu de meci de 30-60 de minute.

cât timp liceul Jocuri de volei ia

volei tradițional de liceu are un timp mediu de meci de 90-100 de minute.
substituțiile 6 pe echipă pe set substituțiile sunt de obicei fluid și nu ocupă mult timp.
Liceul de volei pe plajă are un timp mediu de meci de 30-60 de minute.

cât timp volei de tineret Jocurile durează

jocurile tradiționale de volei pentru tineri joacă pentru cele mai bune două din trei seturi și pot dura în medie 46-60 de minute pentru a juca meciul complet.

voleiul pe plajă nu este un sport de tineret jucat pe scară largă, deci nu există statistici disponibile pentru timpii medii ai acestor jocuri.

câte seturi sunt în volei?

în volei tradițional Olimpic, colegiu și liceu, există 3-5 seturi. În volei tradițional de tineret, există 2-3 seturi. Seturile tradiționale de volei sunt câștigate de prima echipă care obține 25 de puncte. Dacă scorul este 25-24, echipele joacă până când se stabilește un avans de 2 puncte. Dacă echipele câștigă fiecare două seturi, joacă un al cincilea set, care este câștigat de echipa care obține mai întâi 15 puncte cu un avans de 2 puncte.

în volei pe plajă Olimpic, colegiu și liceu, există 2-3 seturi. Prima echipă care obține 21 de puncte va câștiga setul. Dacă scorul este 21-20, echipele joacă până când se stabilește un avans de 2 puncte. Dacă echipele câștigă fiecare un set, joacă un al treilea set, care este câștigat de prima echipă care ajunge la 15 puncte cu un avans de 2 puncte.

care a fost cel mai lung joc de volei?

cel mai lung joc tradițional de volei a fost un maraton de mai multe meciuri consecutive. Maratonul a fost jucat de membrii SVU Volleybal (Olanda). Maratonul a avut loc la începutul lunii ianuarie 2017 și a durat 101 ore.

cel mai lung joc de volei pe plajă a fost, de asemenea, un maraton de mai multe meciuri consecutive. Maratonul a fost jucat de Mateusz Baca, Sebastian l, Tomasz Olszak și Wojciech Kurczy, în G, Germania. Maratonul a avut loc la începutul lunii iulie 2010 și a durat 25 de ore și 39 de minute.

Gânduri finale

jocurile de volei nu sunt măsurate în minute; sunt măsurate în seturi, iar punctele determină lungimea setului. În volei tradițional, un set este câștigat de echipa care obține mai întâi 25 de puncte cu un avans de 2 puncte. În volei pe plajă, fiecare set este câștigat de echipa care obține mai întâi 21 de puncte cu un avans de 2 puncte. Timpul necesar pentru a ajunge la aceste scoruri depinde de cât de potrivite sunt echipele.

sistemul de a câștiga un set de volei înseamnă că un singur meci de volei ar putea merge pe ore teoretic. Uneori, pentru a preveni acest lucru, oficialii jocului stabilesc un scor maxim pe set.

o structură de joc de volei diferă foarte ușor între diferitele niveluri de calificare, astfel încât orientările lor de timp mediu sunt foarte similare. Timpul mediu pentru jocurile de volei tradiționale Olimpice, universitare și liceale este de 90-100 de minute. Jocurile pentru tineri se joacă cel mai bine două din trei și durează de obicei mai puțin timp; jocurile tradiționale de volei pentru tineri au în medie 45-60 de minute pe meci. Timpul mediu pentru Jocurile Olimpice, colegiu și liceu de volei pe plajă este de 30-60 de minute.

principalii factori care cresc timpul de joc sunt stabilirea unui avantaj de 2 puncte atunci când scorurile sunt 25-24, 21-20 sau 15-14 și trebuie să joace seturile de tiebreaker. Alți factori, cum ar fi numărul de substituții, leziuni minore etc., va avea o influență redusă asupra timpului total de joc.