január 1, 2022

5 sikeres szetter kulcsa

ha elemzi a legsikeresebb csapatokat, általában egy közös dolog van: egy minőségi szetter. Bár minden csapat kifejleszti a saját személyiségét (néhány támadó orientált, néhány védekező és scrappy), egy közös szál nyilvánvaló minden szinten: a szetter az a ragasztó, amely összetartja a csapat részeit.

függetlenül a csapat rendszerétől (6-2, 5-1, 4-2), a sikeres csapatoknak legalább egy jó szetterük lesz. Ez a cikk a szetter kiválasztásakor öt kulcsfontosságú összetevőre összpontosít, valamint az egyes alapelvekre: atlétikai képesség és érintés, kommunikáció és vezetés, mentális szívósság, játékmegértés és fizikai tulajdonságok.

atlétikai képesség és érintés

a szetter a csapat hátvédje. A szetterek (remélhetőleg) gyakrabban érintik meg a labdát, mint a csapat bármely más játékosa. A szettereknek minden játéknál meg kell érinteniük a labdát. Ezért azt szeretné, hogy a jobb sportolók megérintsék a legtöbb golyót (1.vezérelv). A szetternek gyorsnak (egyenes vonalú sebesség) és gyorsnak/mozgékonynak (irányváltó sebesség) kell lennie. A gyors, gyors és mozgékony szetter képes lesz legyőzni a labdát a szükséges helyre a pálya minden területéről. A röplabda oldalvonalától a röplabda oldalvonaláig tartó egyenes transzfer jó teszt a sportoló sebességének meghatározására.

a szetter legfontosabb képessége a labdához jutás képessége. Ha azonban a szetter eléri a labdát, és készen áll a kapcsolatfelvételre, gyors érintésre van szükség. Ezt a gyors kiadást hangsúlyozó ismétlések révén lehet kifejleszteni. A szetter mentalitásának az kell lennie, hogy üthető labdát (2.vezérelv) juttasson el ütőjükhöz. A labda gyors érintésével rendelkező szetterek következetesebben szállítanak üthető labdát ütőiknek, különösen akkor, ha bevezetik és megtanulják, hogyan állítsák be az első tempót vagy a gyors szetteket.

kommunikáció és vezetés

mivel a jó, tapasztalt rendezők bírósági edzőként járnak el, és gyakran bírósági kapitányok, elengedhetetlen, hogy jó kommunikátorok legyenek. A szetterek gyakran az összekötő az edző (3. vezérelv )és a csapat többi tagja között. A szettereknek a játék felhívásával kell irányítaniuk a csapat támadását. Minden adogatás előtt, amíg a labda nincs játékban, a szetternek szóbeli hívásokkal és/vagy kézjelekkel kell kommunikálnia, hogy az egyes ütők mit fognak támadni.

a jó rendezők a csapattársaik figyelmét irányítják, és nyugodt, nyugodt és magabiztos hozzáállást mutatnak (még akkor is, ha nem érzik). A rendezőknek nyomás alatt kell állniuk, higgadtnak kell lenniük, és hajlandóak vállalni a felelősséget az esetleges balesetekért, függetlenül attól, hogy hibásak-e vagy sem. Ezt teszi egy jó vezető.

mentális szívósság/versenyző

a versenyzők és a mentálisan kemény sportolók nyomáshelyzetekben követelik a labdát. A jó játékosoknak és a jó rendezőknek minden játékon versenyezniük kell (4.vezérelv). Függetlenül a pontszámtól, a csapat teljesítményétől vagy attól, hogy ők maguk hogyan teljesítenek, a szettereknek minden pontot külön kell játszaniuk minden mástól. Minden pont maga a játék. A szetter kell a mentális képessége, hogy összpontosítson minden játék, tanulni a korábbi sikerek és kudarcok, majd reagálni és játszani nyerni minden ” mini-játék.”

játék megértése

egy jó szetter edző lesz a pályán (3.vezérelv). Nem szokatlan, hogy a szetter a bírósági kapitány. A szettereknek képesnek kell lenniük arra, hogy irányítsák az adogatási minták változásait, átadják a labdát a forró ütőnek (5.vezérelv), kihasználják a hálónál tapasztalható eltéréseket (elsőbbségi ütő versus gyenge blokkoló) és megváltoztassák a támadás tempóját.

a szetternek ismernie kell az egyes forgatások lehetséges lehetőségeit mind a kiszolgálási fogadás, mind az átmeneti játék esetében. Természetesen a kezdő szinteken ez nem fog azonnal megtörténni. A szetternek a játék tanulójának kell lennie, és játszva kell tanulnia, tapasztaltabb szetterek figyelésével, sőt saját és mások előadásainak videoszalagjának megtekintésével és tanulmányozásával.

fizikai tulajdonságok

ideális esetben a szettereknek magasnak, sportosnak, balkezesnek és jó függőleges ugrással kell rendelkezniük. A szettereknek magasnak kell lenniük, mert általában a jobb oldali pozíciót játsszák az első pályán (2.pozíció). Ez azt jelenti, hogy blokkolják az ellenfél külső ütőjét, aki valószínűleg a csapat két legjobb ütője. Azok a szetterek, akik hatékonyan blokkolva megállíthatják az ellenfél támadását a hálónál, sokkal értékesebbek a csapatuk számára.

már említettük, hogy a szetternek jó sportolónak kell lennie. A szetternek képesnek kell lennie arra, hogy gyorsan mozogjon, hogy a labdát a helyszínre verje. Amikor a szetterek gyorsan eljutnak a labdához, nagyobb valószínűséggel jobb lesz a labda (6.vezérelv). A “jobb labda” azt jelenti, hogy a csapat jobb (támadóbb) helyzetben van a labda lejátszása után, mint a lejátszása előtt. Amikor a szetterek képesek “jobb labdát szerezni”, a gyenge passzokat üthető szettekké alakítják (2.vezérelv), a jó passzokat pedig tökéletes szettekké. Azok a szetterek, akik a mentalitással és a “jobb labda” képességével játszanak, növelik csapatuk játékát.

a Balkezes szettereknek előnyük van a jobbkezes szetterekkel szemben. Az átmeneti játékban a szetterek a jobb első pozícióba (2.pozíció) lépnek az első pályán, a jobb hátsó pozícióba (1. pozíció) pedig a hátsó pályán (a legtöbb támadó szervezeti rendszerben). Minden más egyenlő, a balkezes szetterek könnyebben támadhatnak a második érintkezőre, mivel ütő kezük (balra) a hálón kívül van, amikor balra néznek (4.pozíció). Természetesen lehetséges a jobbkezes szetterek kiképzése a bal kezükkel történő támadásra (lerakásra vagy ütésre), de amíg a szetterek nem lesznek jártasak a bal kezükkel történő támadásban, hátrány lehet a jobbkezes.

a Szettereknek jó függőleges ugrással kell rendelkezniük ahhoz, hogy Erő legyen a hálónál. Ez akkor válik szükségessé, ha a csapat 5-1-es rendszert játszik. Az 5-1-es szettereknek az első pályán kell játszaniuk, és képesnek kell lenniük a hálónál védekezni (blokkolni). 6-2-es rendszerben, mivel a hátsó pályán van egy másik szetter, az első pályára forgó szetterek vagy ütőként használhatók, ha jó ugró & blokkoló képességük van, vagy helyettesíthetők egy jobb ütővel/blokkolóval.

összefoglaló

minden receptben jelentősége van az összetevők sorrendjének. Az első felsorolt összetevő az, ami az élelmiszertermék nagy részét, az utolsó összetevő pedig az élelmiszertermék legkisebb részét teszi ki. A szetter eldöntésekor a döntés könnyű lesz, ha az összes “összetevő” nyilvánvaló a lejátszóban.

reálisan a legtöbb szetter – különösen a játék alacsonyabb szintjein – nem rendelkezik minden összetevővel. Mindenesetre az edzőnek el kell döntenie, hogy mi a legfontosabb összetevője a szetternek és a csapat sikerének.

e szerző szerint a “szetter receptje” összetevői prioritási sorrendben vannak felsorolva: atlétikai képesség, kommunikáció és vezetés, mentális szívósság, játékértés és fizikai tulajdonságok.

ezeknek az összetevőknek a birtoklása segít a szetternek a Beállítás irányadó elveinek megvalósításában: