decembrie 7, 2021

‘suprarealist’: sportivii canadieni au rămas sănătoși, au câștigat 24 de medalii în timpul Jocurilor Olimpice de la Tokyo din 2020

pantaloni albi sportivi, o jachetă albastră de jean și o minge neagră, campionul decathlon Damian Warner a fluturat cu mândrie frunza de arțar când a intrat pe Stadionul Olimpic ca purtător de steag Canadian.

povestea continuă mai jos publicitate

imaginea a fost una potrivită pentru a încheia o olimpiadă de mare succes pentru sportivii canadieni, care au făcut 24 de călătorii pe podium în timp ce au rămas fără complicații COVID-19.

ciclistul Kelsey Mitchell i-a trimis pe canadieni pe o notă înaltă, câștigând aurul în competiția de sprint feminin.

‘vreau să continui să fac istorie’: Penny Oleksiak pe a fi cel mai decorat Olimpic din Canada-Aug 6, 2021

Citeste mai mult: Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020 se încheie cu ceremonia de închidere

care a dat Canadei șapte medalii de Aur, șase de argint și 11 de bronz la Tokyo. Aceste numere sunt semnificative.

cele 24 de medalii totale au stabilit un nou standard pentru Canada într-o olimpiadă non-boicotată, în timp ce cele șapte aur au egalat producția națiunii la Jocurile Olimpice de la Barcelona din 1992.

singura dată când Canada a luat acasă mai mult hardware a fost la Jocurile din Los Angeles din 1984, când sportivii canadieni au câștigat 10 medalii de aur și 44 în total. Aceste jocuri au fost boicotate de 14 țări din Blocul Estic, inclusiv Uniunea Sovietică și Germania de Est.

Canada a terminat pe locul 11 atât în clasamentul oficial al medaliilor, cât și în numărul general de medalii.

Steaua de fotbal de pionierat Carrie Serwetnyk reacționează la Victoria de aur olimpică a Canadei-Aug 7, 2021

Statele Unite au câștigat trei medalii de aur în ultima zi a competiției pentru a trece China pentru primul loc în clasamentul medaliilor. SUA au terminat cu 39 de medalii de aur la cele 38 ale Chinei.

cursa generală medalie nu a fost chiar aproape. Americanii au terminat cu 112, cu China la distanță la 88.

fără îndoială, transpirând o furtună în condițiile muggy 32 C, Warner — care a intrat pe locul 45 din 206 de țări — a fost prins între Qatar și Gabon, în timp ce purtătorii de pavilion formau un cerc mare pe teren.

voluntarii au ținut steaguri pentru țările care nu au avut sportivi prezenți la ceremonie. Mulți sportivi au părăsit Japonia la scurt timp după competițiile respective.

lui Warner i s-au alăturat mai târziu aproximativ 120 de sportivi Canadieni, antrenori și personal de sprijin care au mărșăluit în paradă.

ceremonia, cu coloana sonoră jazzy, a avut o senzație mai festivă decât ceremonia de deschidere dezactivată și destul de sumbră de peste două săptămâni mai devreme.

sportivii au dansat, îmbrățișat și a făcut fotografii ca muzica festiv umplut locul de desfășurare 48.000 de locuri.

mai devreme, Mitchell a limitat jocurile Canadei într-un mod emfatic. Tânărul de 27 de ani Din Sherwood, Park., Alta., a învins-o pe ucraineanca Olena Starikova în două manșe consecutive pentru a captura titlul de sprint feminin.

Damian Warner ales ca purtător de steag al Canadei pentru ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo-Aug 7, 2021

a câștigat prima cursă cu 0,061 secunde și a doua cursă cu 0,064.

nu-i rău, pentru cineva care a preluat sportul acum patru ani. Conducând un camion ca muncitor municipal, fostul jucător de fotbal universitar căuta o modalitate de a reveni la sportul competitiv.

povești în tendințe
  • Epstein și Giuffre vor fi făcute publice, afectând cazul prințului Andrew

• mai multe provincii au în vedere să permită personalului medical pozitiv COVID să lucreze

„nu am mai mers pe o bicicletă înainte, am mers pe bicicletă când eram copil, dar nimic de atunci”, a spus Mitchell.

„am visat să merg la Jocurile Olimpice și în mintea mea vrei să mergi și vrei să câștigi. Deci, pentru a avea o medalie de aur, este destul de suprarealist.”

este a doua canadiană care a câștigat aurul de ciclism pe pistă într-un eveniment individual, după Lori-Ann Muenzer ‘ s sprint gold în 2004.

Mitchell și Muenzer s-au întâlnit în urmă cu patru ani, imediat după ce Cycling Canada L-a abordat pentru prima dată pe Mitchell pentru a se alătura echipei lor. Mătușa lui Mitchell era în clasa de spin a lui Muenzer și i-a sugerat să participe pentru a-l întâlni pe fostul Olimpic.

„m-am dus și m-am prezentat și am spus: „Vreau să încerc ciclismul pe pistă și vreau să merg la Olimpiadă”, iar ea a fost probabil, ” cine naiba este fata asta?””a spus Mitchell. „Dar ea a fost super frumos și a fost ca,” Oh, asta e minunat.’

„a fost cu mult timp în urmă. Se pare că a fost cu mult timp în urmă, dar cred că au fost doar patru ani.”

decathlete Ontario Damian Warner câștigă aur – sparge recorduri-Aug 5, 2021

în altă parte la velodrom, al lui Calgary Allison Beveridge a terminat pe locul nouă în omniul feminin.

singurul alt eveniment cu canadieni în ultima zi a fost Maratonul masculin, unde pur și simplu terminarea cursei nu a fost o ispravă medie. Treizeci de oameni din câmpul de 106 nu au terminat.

Ben Preisner a fost Top Canadian, terminând pe locul 46 în debutul său de jocuri. Calgary ‘ s Trevor Hofbauer a fost pe locul 48, în timp ce Cam Levins, din Black Creek, Î.hr., a atârnat cu grupul principal în prima jumătate a cursei, dar a dispărut pe ultimii 10 kilometri pentru a termina pe locul 72 în 2:28.43.

„mi-am dorit foarte mult să termin din respect pentru un tip ca Tristan Woodfine (care s-a calificat, dar nu a fost selectat pentru echipă)”, a spus Levins. „Am simțit că este corect să termin această cursă și doar trei dintre noi trebuie să mergem. Așa că, da, cred că asta m-a motivat să rămân.

„este greu să te numești atlet olimpic dacă nici măcar nu poți termina cursa … așa că, dorind să fac tot posibilul pentru a trece prin ea, indiferent cât de lentă sau dură a fost a doua jumătate.”

povestea continuă sub publicitate

Legenda Maratonului Eliud Kipchoge din Kenya, campionul în apărare și deținătorul recordului mondial, s-a îndepărtat pe ultimii 10 kilometri pentru a câștiga aurul.

în general, Team Canada are o mulțime de motive să fie încântată de performanța sa la Tokyo. Warner în decathlon, echipa de fotbal feminin, Andre De Grasse în echipajul masculin de 200 de metri și opt femei de canotaj au capturat titluri olimpice în evenimente de profil înalt.

Mitchell, înotătoarea Maggie Mac Neil și Halterofila Maude Charron au urcat, de asemenea, pe podium, deoarece femeile Olimpice din Canada au alcătuit din nou marea majoritate a medaliilor.

goluri de aur: Familiile sărbătoresc primul aur Olimpic din Canada în fotbalul feminin-Aug 6, 2021

înotător Penny Oleksiak a câștigat trei medalii la Tokyo pentru a deveni cel mai decorat Olimpic din Canada cu șapte medalii de carieră, în timp ce De Grasse a câștigat trei pentru a-i oferi șase în general, cel mai mult din toate timpurile în rândul bărbaților Canadieni.

dar în cazul în care există extaz Olimpic, agonia Olimpică este rareori cu mult în urmă. Canada a avut, de asemenea, partea sa de apeluri strânse și dezamăgiri.

ciclistul Michael Woods a terminat chiar lângă podium în cursa rutieră masculină în prima zi în care au fost acordate medalii la jocuri. De două ori campioană olimpică gimnastă la trambulină Rosie MacLennan, echipa feminină de ștafetă 4-400, halterofilul Boady Santavy, scafandrii Meaghan Benfeito și Caeli McKay, gimnasta artistică Ellie Black și chiar Oleksiak — în două curse separate — s-au numărat printre cei cu locul patru.

între timp, Canada a venit gol în golf și tenis, două sporturi în care națiunea devine o putere.

„niciun punct sau secundă nu a fost luată vreodată cu ușurință de la Team Canada”, a spus chef de mission Marnie McBean.

„am văzut că există o diferență între strălucire și defalcare. Este nevoie de curaj să crezi într-unul când știi când îl riști pe celălalt.”

succesele Canadei au fost făcute mai remarcabile, totuși, având în vedere că au venit cu Tokyo într-o stare de urgență din cauza creșterii cazurilor COVID-19. Sportivii au trebuit, de asemenea, să lupte împotriva căldurii și umidității opresive pe tot parcursul Jocurilor.

Comitetul Olimpic Canadian a declarat că niciuna dintre delegațiile sale nu a fost testată pozitiv pentru virus începând de duminică.

‘știam că o va lua’: mama mândră a lui Andre De Grasse reflectă asupra câștigării medaliei olimpice de aur-Aug 4, 2021

„unul dintre obiectivele noastre cheie a fost să venim la Tokyo și să ne întoarcem în Canada fără COVID”, a declarat directorul executiv al COC, David Shoemaker.

„am abordat acest lucru ca fiind critic pentru protecția noastră, critic pentru obiectivele noastre de performanță și critic pentru protecția gazdelor noastre aici, în Japonia.

„am ajuns până aici cu zero cazuri COVID în rândul celor 840 de sportivi, antrenori, personal și voluntari din delegația Team Canada.”

Abonați-vă la actualizări de la Global Newsabonați-vă de la actualizări de știri globale