valoare netă în 2021:

200 milioane$

Ultima actualizare:

decembrie 2021

Rafael Nadal este un renumit jucător de tenis profesionist spaniol, care este în prezent clasat pe locul 1 în clasamentul ATP de tenis masculin. Nadal este considerat cel mai bun jucător din istoria tenisului.

Poate știi foarte bine despre Rafael Nadal, dar știi cât de bătrân și înalt este și care este valoarea sa netă în 2021? Dacă nu știți, am pregătit acest articol despre detalii despre scurta biografie a lui Rafael Nadal-wiki, carieră, viață profesională, viață personală, valoare netă de astăzi, vârstă, înălțime, greutate și multe alte fapte. Ei bine, dacă sunteți gata, să începem.

Viața timpurie

Rafael „Rafa” Nadal Parera s-a născut la 3 iunie 1986, în Manacor, Insulele Baleare, Spania. Tatăl său, Sebastian Nadal, este un om de afaceri care deține asigurări, o sticlă și o companie de ferestre și, de asemenea, își administrează propriul restaurant. Mama sa, Ana Maria Perera, este gospodină. A fost crescut cu o soră mai mică, Maria Isabel.

Rafael Nadal provine dintr-o familie de personalități sportive profesionale. Unchiul său, Miguel Angel Nadal, a fost un jucător profesionist de fotbal care a jucat pentru cluburi precum RCD Mallorca și FC Barcelona. Miguel și-a reprezentat și echipa națională. Celălalt unchi al său, Toni Nadal, a fost un jucător profesionist de tenis, Toni a fost cel care l-a introdus pe Rafael în tenis când Rafael avea trei ani.

Rafa a început să joace tenis la vârsta de trei ani și, în cel mai scurt timp, a fost deja Câștigătorul Turneului regional de tenis sub 12 ani. Unchiul său, Tony, l-a antrenat, în ciuda faptului că era dreptaci, unchiul său l-a învățat să joace stângaci. Unchiul său și-a prelungit orele de antrenament și, până la vârsta de doisprezece ani, Rafa a câștigat multe turnee.

viața personală

Rafael Nadal se întâlnește cu iubita sa de multă vreme, Maria Francisca Perello, care este lucrător în asigurări și absolvent de afaceri. De asemenea, este director de proiect pentru Fundația RafaelNadal, organizația caritabilă lansată de Rafael Nadal. Cuplul urmează să-și anunțe public logodna sau planurile de nuntă.

Rafel Nadal se bucură, de asemenea, să joace golf și fotbal; este un fan al clubului spaniol de fotbal, Real Madrid.

vârsta, înălțimea și greutatea

fiind născut la 3 iunie 1986, Rafael Nadal împlinește 35 de ani de la data de 30 decembrie 2021. Înălțimea sa este de 1,85 m înălțime, iar greutatea sa este de 85 kg.

carieră

la vârsta de 16 ani, Rafa și-a făcut prima apariție în meciul ‘Association of Tennis Professionals (ATP)’ și l-a câștigat împotriva Paraguayanului, Ram Delgado. Făcând asta, a devenit al nouălea jucător de tenis care a câștigat meciul înainte de a împlini șaisprezece ani. Prin munca sa grea, a venit în curând momentul în care la învins pe Roger Federer pentru prima dată la Campionatul Miami Masters.

Rafael Nadal la învins pe Andy Roddick în finala Cupei Davis, câștigând trofeul pentru Spania în 2004. După aceasta, Rafa a câștigat multe turnee, inclusiv, Monte Carlo Masters, Roma Masters etc. Cel mai mare triumf al său a venit când l-a învins pe argentinianul Mariano Puerta în finala French Open. În același an, a câștigat campionatul de Grand Slam și a urcat pe locul trei în clasamentul mondial. El este, de asemenea, primul jucător din istorie care a câștigat un Grand Slam.’

anul 2007 a început pe o notă proastă pentru Nadal; a pierdut câteva jocuri înainte de a-și câștiga căile câștigătoare înapoi la Indian well Masters. Dar din nou, anul următor, a pierdut din nou la multe turnee, inclusiv la Australian Open. Dar, în același an, Nadal a fost victorios la Wimbledon și French Open. El a suferit o accidentare la genunchi la turneul de la Rotterdam, care la forțat să se retragă din turneu. A fost plecat câteva luni și i-a afectat grav jocul.

în 2010, după ce a ratat Australian Open, Rafa și-a făcut revenirea la Monte-Carlo Rolex Masters. În același an a câștigat French Open pentru a șaptea oară și a câștigat locul 1 în clasamentul mondial. El a câștigat, de asemenea, US Open, realizându-și cariera Grand Slam. În 2011, a fost coborât pe locul 2. În 2012, situația s-a înrăutățit pentru el, după o accidentare la genunchi și a fost coborât pe locul 4 în clasamentul mondial.

apoi, Rafa s-a îmbunătățit în fiecare an, iar recent, în 2017, a câștigat French Open pentru a zecea oară și US Open pentru a treia oară. Rafa este în prezent nr.1 în clasamentul mondial.

premii& realizări

Rafael Nadal a câștigat multe campionate și a primit numeroase premii pentru contribuția sa la tenis. El a fost câștigătorul ATP Newcomer of the Year. De asemenea, a primit premiul ATP Most Improved Player of the Year și Premiul Golden Bagel. Cea mai mare realizare a sa ar fi câștigarea ‘sportivului anului’ și ‘Laureus World Sports Award.’