martie 4, 2022

Cum de a alege câștigătorul Grand National

Grand National este cea mai populară cursă a națiunii. Acest eveniment anual istoric, atmosferic și palpitant atrage atât de mult interes, încât mulți oameni care nu ar juca niciodată de obicei vor să-și ia șansa de a alege câștigătorul.
cursa este lungă și dificilă, cu garduri provocatoare care pot prinde chiar și cel mai realizat cal. Este o cursă unică și astfel nu a fost niciodată ușor de prezis care cal va câștiga. Dar dacă vă place un flutter, vă puteți oferi o șansă mai bună de succes uitându-vă la câștigătorii anteriori.

greutatea contează

Marele național este un handicap. Aceasta înseamnă că cei mai bine cotați cai poartă cea mai mare greutate în cursă. Greutatea este un factor deosebit de important într-o cursă atât de lungă, iar rezultatele de-a lungul anilor au arătat cât de dificil este chiar și pentru cei mai buni cai să ducă greutatea maximă a pietrei 12 la victorie. Într-adevăr, numai marele Rom roșu a reușit această ispravă din 1936.
majoritatea câștigătorilor naționali au purtat 11 pietre sau mai puțin și, prin urmare, privirea la greutăți este o modalitate bună de a vă restrânge alegerile.

vârsta contează

aceasta este o cursă care necesită o mare rezistență. Majoritatea cailor nu vor câștiga rezistența necesară până la vârsta de 9 ani și puterea lor începe să se rătăcească când ajung la vârsta de 12 ani. Cei mai mulți câștigători au fost cai care au fost între aceste vârste. Doar un copil de 13 ani a câștigat vreodată cursa. Alegeți un cal cu vârsta cuprinsă între 9 și 12 ani pentru a vă maximiza șansele de succes.

palmares

Grand National are reputația de a arunca câștigători improbabili, dar, într-adevăr, acestea sunt rare. Majoritatea cailor câștigători s-au bucurat de cariere de succes înainte de a alerga la Aintree. Aproape toți au câștigat anterior o cursă de grup 1, au acumulat premii semnificative și au câștigat o cursă de 3 mile sau mai mult.

mersul

dacă solul este anormal de greu sau ferm, ar trebui să luați în considerare acest lucru atunci când vă alegeți calul. Mersul greu favorizează ieșirile și ieșirile, în timp ce terenul ferm oferă avantajul comercianților de viteză.

alegerea

pentru a alege câștigătorul, examinați lista alergătorilor și tăiați orice cal care transportă mai mult de 11 pietre. Apoi eliminați-i pe cei mai în vârstă de 12 ani și mai tineri de 9 ani. Cursa aruncă câștigătorul ocazional la cote lungi, dar nu de multe ori atât de încrucișat de orice cal cu cote mai mari de 33-1. Acest lucru vă va restrânge opțiunile potențiale la aproximativ 15 cai din cei 40 originali. Ar trebui să examineze apoi forma lor anterioară și de a elimina orice cai care nu au câștigat peste 3 mile. Apoi Crucea de orice cai rămase care nu au câștigat o cursă semnificativă.
alege doi sau trei cai din numele rămase pe lista ta. Cel mai bine este să mergeți pentru cele mai bine cotate animale care au rămas. Puteți verifica evaluările lor online, dar numărul lor în cursă indică ratingul lor. Cel mai bine cotat cal poartă numărul unu și al doilea cel mai mare număr 2 etc.

timpurile se schimbă

până foarte recent, această metodă de alegere a câștigătorului a dat un succes consistent. Marele câmp național ar avea doar o mână de potențiali câștigători. Dar, în ultimii ani, cursa a atras un domeniu de calitate mult mai mare, ceea ce face rezultatul cursei mai dificil de prezis. În plus, tehnicile de antrenament s-au îmbunătățit și astfel caii în vârstă de 8 ani pot fura uneori spectacolul.
în 2017, Grand National a fost câștigat de unul pentru Arthur, un copil de 8 ani care transporta 10 pietre de 11 kg. De asemenea, în 2015 cursa a fost câștigată de mulți nori, un copil de 8 ani care transporta 11 pietre de 9 kg! Deci nu știi niciodată cu adevărat ce se va întâmpla. Sistemul încercat și testat pentru alegerea câștigătorului va funcționa anul acesta sau un tânăr va arunca o cheie în lucrări?
amintiți-vă-vă rugăm să joc de noroc responsabil.